TRME227K012R0035
Mfr.Part #
TRME227K012R0035
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
12V
Voltage - Rated DC :
12V
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Ripple Current :
2.777A
Leakage Current :
19.8μA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
4.1mm
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Dissipation Factor :
6 %
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
4.3mm
Length :
7.3mm
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
220μF