TRJA106K010R1800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRJA106K010R1800
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Pins :
2
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
16.187578mg
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e3
Series :
TRJ
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.8mm
Feature :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Published :
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
A
Capacitance :
10μF