TRHE01A1001J2E
Mfr.Part #
TRHE01A1001J2E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 5% 30W RADIAL
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
TRH
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
1kOhm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.500Lx0.670W 38.10mmx17.02mm
Power (Watts) :
30W
Feature :
Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
1.440 36.58mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
TRHE01A1001J2E
Ohmite TRHE01A1001J2E
1kOhm, 30W, Thick Film,