TRF4400PWG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRF4400PWG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
RF XMITTER FM/FSK 433MHZ 24TSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
RF Transmitters
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-20°C~60°C
Number of Pins :
24
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply :
2.2V~3.6V
Number of Terminations :
24
Power - Output :
-7dBm~12dBm
HTS Code :
Package / Case :
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Base Part Number :
TRF4400
Supply Voltage :
3V
Current - Transmitting :
57mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Supply Current-Max :
0.075mA
Pin Count :
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
4.4mm
Pbfree Code :
No
Modulation or Protocol :
FM, FSK
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
433MHz
Number of Functions :
1
Depth :
4.5mm
Power Supplies :
3V
Weight :
90.009736mg
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Interface :
PCB, Surface Mount
Surface Mount :
yes
Telecom IC Type :
RF AND BASEBAND CIRCUIT
Height Seated (Max) :
1.2mm
Length :
7.9mm
Datasheets
TRF4400PWG4
Introducing RF Transmitters Texas Instruments TRF4400PWG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-20°C~60°C, Number of Pins:24, Number of Terminations:24, Package / Case:24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:TRF4400, TRF4400PWG4 pinout, TRF4400PWG4 datasheet PDF, TRF4400PWG4 amp .Beyond RF Transmitters Texas Instruments TRF4400PWG4 ,we also offer MAX7044AKA+T, CC2550RSTR, CC1175RHBT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.