TRF37C32IRTVT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRF37C32IRTVT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC AMP GSM 1.7GHZ-3.8GHZ 32WQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
RF Amplifiers
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
1.75GHz
Width :
5mm
Number of Channels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RF Type :
GSM, LTE, W-CDMA
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Noise Figure :
9.5dB
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Current :
280mA
Gain :
9.6dB
Max Power Dissipation :
1.1W
Temperature Grade :
Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Thickness :
750μm
P1dB :
11dBm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Length :
5mm
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
1.7GHz~3.8GHz
Height :
800μm
Terminal Form :
NO LEAD
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
32-WFQFN Exposed Pad
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Number of Terminations :
32
Number of Pins :
32
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Consumption :
1.1W
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
TRF37C32
Datasheets
TRF37C32IRTVT
Texas Instruments TRF37C32IRTVT
9.6dB GSM, LTE, W-CDMA Tape & Reel (TR) 1.7GHz~3.8GHz P1dB:11dBm 9.5dB 280mA Surface Mount
TRF37C32IRTVT Overview
The RF amplifier has type GSM, LTE, W-CDMA RF.A high level of reliability is provided by using an advanced RF Amp' packaging Tape & Reel (TR).The RF power Amplifier ships overseas conveniently packed in 32-WFQFN Exposed Pad.In order to mount Amplifiers RF, it is recommended to follow the Surface Mount axis.This RF Amplifier needs to operate at 280mA supply current in order to deliver its performance.32 pins are provided on the high power RF Amplifier.It has 1 total function(s).A variety of 32 terminations are available.Running the RF power Amplifier at 85°C is ideal.
TRF37C32IRTVT Features
RF Type GSM, LTE, W-CDMA
32 pins