TR2405500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TR2405500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 24POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Wire Gauge :
12-22 AWG
Series :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Orientation :
Vertical with Board
Pitch :
0.197 5.00mm
Current :
20A
Torque - Screw :
0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Packaging :
Bulk
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Termination :
Screw - Pressure Clip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Screw Thread :
M2.5
Housing Material :
Thermoplastic
Positions Per Level :
24
Voltage :
300V
Clamp Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Number of Levels :
1
Color :
Green
Datasheets
TR2405500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek TR2405500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, TR2405500000G pinout, TR2405500000G datasheet PDF, TR2405500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek TR2405500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Pressure Clip 1 Levels 12-22 AWG TR