TR20JBC1K00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TR20JBC1K00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES, TO-220, 1 KOHM, 5%, 50 PPM,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Height :
16.26 mm
Temperature Coefficient :
50
Width :
3.18 mm
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
TO-220-2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Technology :
Thick Film
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.810 (20.58mm)
Number of Terminations :
2
Package Height :
Package :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Product Status :
Obsolete
Voltage Rating :
350 V
Package Width :
3.18
Series :
TR
Terminal Shape :
Flat
Lead Length :
12.7
Tolerance :
5 %
Rated Temperature :
25
Size Code :
Mounting Style :
PCB Mount
Max Operating Temperature :
150 °C
Mount :
Radial, Through Hole
Packing Method :
Bulk
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE, RATED POWER DISSIPATION USING HEATSINK: 20W
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Resistance :
Termination Style :
Radial
RoHS :
Non-Compliant
Size / Dimension :
0.410 L x 0.125 W (10.41mm x 3.18mm)
Power (Watts) :
20W
Rated Power Dissipation (P) :
3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Length :
10.41 mm
Number of Terminals :
2
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
350
Package Length :
Packaging :
Supplier Device Package :
TO-220
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Min Operating Temperature :
-65 °C
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
20 W
Lead Spacing :
5.08
Application :
High Power
Datasheets
TR20JBC1K00
Stackpole Electronics, Inc. TR20JBC1K00
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, TR Series, Thick Film, 1000, 20W, 5 %, -65°C ~ 150°C