TR1205500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TR1205500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 12POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Torque - Screw :
0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Levels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Wire Termination :
Screw - Pressure Clip
Pitch :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage :
300V
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Current :
20A
Wire Gauge :
12-22 AWG
Color :
Green
Screw Thread :
M2.5
Clamp Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation :
Vertical with Board
Mounting Type :
Through Hole
Series :
TR
Positions Per Level :
12
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Datasheets
TR1205500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek TR1205500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, TR1205500000G pinout, TR1205500000G datasheet PDF, TR1205500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek TR1205500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Pressure Clip 1 Levels 12-22 AWG TR