TQ2SS-L2-24V-X
Mfr.Part #
TQ2SS-L2-24V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
Coil Resistance :
2.88kohm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Height :
4.9mm
Coil Current :
8.3mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Current(DC)-Max :
2A
Coil Voltage :
24VDC
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Coil Voltage (DC) :
24V
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Power Consumption :
200mW
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Length :
14mm
Switching Voltage :
125VAC 220VDC -Max
Physical Dimension :
14mm x 9mm x 5.6mm
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Width :
9mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
HTS Code :
Packing Method :
Tape and Reel
Max Current Rating :
2A
Must Operate Voltage :
18VDC
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Relay Action :
LATCHED
Number of Pins :
10
Coil Power :
200mW
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@125VAC