TQ2SA-L2-12V
Mfr.Part #
TQ2SA-L2-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Stock
927
In Stock :
927
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage (DC) :
12V
Resistance :
1.028kohm
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Depth :
11.5mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Switching Current :
2A
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
LOW PROFILE
Published :
2000
Coil Voltage :
12VDC
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Length :
14mm
Pitch :
2.54mm
Release Time :
4 ms
HTS Code :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Ratings :
IP67
Number of Pins :
10
Reference Standard :
CSA; UL
Approval Agency :
Physical Dimension :
14mm x 9mm x 5.4mm
Height :
5.6mm
Relay Type :
Telecom
Test Voltage :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Max Voltage Rating (DC) :
220V
DPDT
Contact Resistance :
75mOhm
Power Consumption :
140mW
Current Rating :
2A
Contact Current(DC)-Max :
2A
Coil Current :
11.7mA
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Termination :
Gull wing
Voltage - Rated AC :
125V
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@125VAC
Must Operate Voltage :
9VDC
Switching Voltage :
125VAC 220VDC -Max
Weight :
2G
Width :
9mm
Coil Power :
140mW
Max Current Rating :
2A
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Coil Resistance :
1.03kOhm