TPSY157K006R0050
Mfr.Part #
TPSY157K006R0050
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Length :
7.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
670.01263mg
Dielectric Material :
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Height :
2mm
Capacitance :
150µF
Published :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.0095mA
Manufacturer Size Code :
Y
TPS
Tan Delta :
0.06
Type :
Molded
Dissipation Factor :
6 %