TPST106K016R0800
Mfr.Part #
TPST106K016R0800
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
1.6μA
Dissipation Factor :
8 %
Number of Pins :
2
Ripple Current :
126μA
Manufacturer Size Code :
T
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Depth :
2.8mm
Height :
1.2mm
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Tan Delta :
0.08
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.5mm
Voltage - Rated DC :
16V