TPSMP6.8AHM3/85A
Mfr.Part #
TPSMP6.8AHM3/85A
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO220AA
Peak Pulse Current :
23.8A
Power - Peak Pulse :
250W
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Leakage Current :
300μA
Max Reverse Leakage Current :
300μA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.8A
Breakdown Voltage :
6.8V
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
10mA
Clamping Voltage :
10.5V
Peak Pulse Power :
400W
Reverse Standoff Voltage :
5.8V