TPSB476K010S0500
Mfr.Part #
TPSB476K010S0500
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 1411
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0047mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
Depth :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Length :
3.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
8 %
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated DC :
10V
Manufacturer Size Code :
B
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Weight :
15.989131mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
47μF
Height :
2.1mm
Tolerance :
±10%