TPSB475K016H0800
Mfr.Part #
TPSB475K016H0800
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
10%
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
326mA
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
2.8mm
Weight :
15.989131mg
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Length :
3.5mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitance :
4.7μF
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
800nA
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
J BEND
Height :
2.1mm