TPSB226K016S0600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPSB226K016S0600
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Width :
2.8mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0035mA
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
Molded
Depth :
2.8mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
22µF
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.5mm
Polarity :
Polar
Height :
2.1mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
15.989131mg
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm