TPSB156K010U0600
Mfr.Part #
TPSB156K010U0600
Package / Case
Radial
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15μF
ESR :
600 mΩ
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
1.9mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Reference Standard :
AEC-Q200
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
3.5mm
Size Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Width :
2.8mm
Negative Tolerance :
10%