TPSB107K004R0250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPSB107K004R0250
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 4V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
B
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
8 %
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Weight :
15.989131mg
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
4V
Radiation Hardening :
No
Published :
Depth :
2.8mm
Height :
1.9mm
Length :
3.5mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
4μA
Voltage - Rated DC :
4V
Case Code (Metric) :
Series :
TPS
Number of Pins :
2
Datasheets
TPSB107K004R0250
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSB107K004R0250 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Package / Case:1411 (3528 Metric), 1210, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:4V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, TPSB107K004R0250 pinout, TPSB107K004R0250 datasheet PDF, TPSB107K004R0250 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSB107K004R0250 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.