TPSB106M020Y1000
Mfr.Part #
TPSB106M020Y1000
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V 1411
Tantalum Capacitors
Depth :
2.8mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10μF
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
POLARIZED
Published :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
20V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
B
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Case Code (Imperial) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C