TPSA475M010S1400
Mfr.Part #
TPSA475M010S1400
Package / Case
Molded
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1206
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount :
yes
Length :
3.2mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 13 INCH
Capacitance :
4.7μF
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Molded
Height :
1.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
16.187578mg
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6mm
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.0005mA
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Voltage - Rated :
10V
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dissipation Factor :
6 %