TPSA226K006S0500
Mfr.Part #
TPSA226K006S0500
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.8mm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
6.3V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Termination :
SMD/SMT
Published :
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Length :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0014mA