TPS7A20285PDQNR
Mfr.Part #
TPS7A20285PDQNR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
X2SON-4
Description
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Output Current :
300 mA
Output Voltage :
2.85 V
Number of Outputs :
1 Output
Operating Supply Current :
0.07 uA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
4-X2SON (1x1)
Control Features :
Enable
Type :
Low Noise LDO Voltage Regulator
Mounting Style :
SMD/SMT
Quiescent Current :
6.5 uA
Packaging :
Cut Tape
PSRR :
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
Product :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Input (Max) :
6V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current - Output :
300mA
Tolerance :
1.5 %
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Load Regulation :
13 mV
Package / Case :
X2SON-4
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 300mA
Number of Regulators :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Quiescent (Iq) :
15 µA
Series :
TPS7A20
Dropout Voltage :
140 mV
Line Regulation :
0.03 %/V
Polarity :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)