TPS799185YZUT
Mfr.Part #
TPS799185YZUT
Package / Case
5-UFBGA, DSBGA
Description
IC REG LINEAR 1.85V 200MA 5DSBGA
260
Packing Method :
TR
Base Part Number :
TPS799185
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
175mV
Pbfree Code :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
60μA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Form :
Ball
PSRR :
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Width :
1.616mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.1V
Number of Pins :
5
Number of Terminations :
5
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Radiation Hardening :
No
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 200mA
Number of Regulators :
Pin Count :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Configuration :
Positive
Min Input Voltage :
2.7V
Mount :
Surface Mount
Min Current Limit :
200mA
Voltage Tolerance-Max :
2%
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Height :
625μm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage :
1.85V
Length :
1.25mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case :
5-UFBGA, DSBGA
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Accuracy :
1 %
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
40μA
Control Features :
Enable
Output Voltage 1 :
1.85V
Datasheets
TPS799185YZUT
Texas Instruments TPS799185YZUT
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TPS799185YZUT Overview
The Texas Instruments TPS799185YZUT is a state-of-the-art linear voltage regulator designed for applications requiring low dropout and high performance in a compact package. Offering a fixed output of 1.85V and capable of delivering up to 200mA, this device ensures stable voltage supply with its low dropout voltage and low quiescent current. The TPS799185YZUT is ideal for prolonging battery life in portable devices due to its high efficiency and power conservation features. As a Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TPS799185YZUT, it is engineered to meet rigorous reliability and precision for high-volume and sensitive applications.
TPS799185YZUT Features
  • Output Voltage: 1.85V
  • Output Current: 200mA