TPS70251PWPR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPS70251PWPR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V/1.8V 20HTSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Outputs :
2
Max Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Power Dissipation :
4.115W
JESD-609 Code :
e4
Current - Output :
500mA 250mA
Min Output Voltage :
3.3V
Number of Regulators :
Max Power Dissipation :
4.115W
Current - Supply (Max) :
230μA
Height :
1.2mm
PSRR :
60dB (1KHz), 50dB (1kHz)
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Output Configuration :
Positive
Pin Count :
20
Accuracy :
2 %
Control Features :
Enable, Power Good, Reset, Sequencing
Base Part Number :
TPS70251
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max) :
0.28V @ 500mA -
Width :
4.4mm
ECCN Code :
EAR99
Quiescent Current :
190μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
170mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V 1.8V
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage 2 :
1.8V
Length :
6.5mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Pitch :
0.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Thickness :
1mm
Packing Method :
TR
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Min Input Voltage :
2.7V
Max Output Current :
500mA
Number of Pins :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Input Bias Current :
190μA
Output Voltage Accuracy :
2 %
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage1-Nom :
0.17V
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
1.8V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
TPS70251PWPR
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TPS70251PWPR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:TPS70251, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, TPS70251PWPR pinout, TPS70251PWPR datasheet PDF, TPS70251PWPR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TPS70251PWPR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments TPS70251PWPR
Enable, Power Good, Reset, Sequencing Fixed 0.65mm TPS70251 PMIC 20 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
TPS70251PWPR Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 20 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 2 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 500mA 250mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 20. This IC regulator has a total of 2 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 20-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number TPS70251. Packing the voltage regulator IC in this way is called TR packing. The maximal output current reaches 500mA to meet the operating requirements. It operates in the 190μA Quiescent Current state.
TPS70251PWPR Features
170mV dropout voltage