TPS62170QDSGTQ1
Mfr.Part #
TPS62170QDSGTQ1
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series :
Automotive, AEC-Q100, DCS-Control™
Output Voltage :
6V
Current - Output :
500mA
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Height :
800μm
Thickness :
750μm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Quiescent Current :
17µA
Width :
2mm
Number of Terminations :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Function :
Step-Down
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
JESD-609 Code :
e4
Weight :
10.886217mg
Topology :
Buck
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
17V
Number of Pins :
8
Base Part Number :
TPS62170
Input Voltage-Nom :
12V
Number of Outputs :
1
Max Output Voltage :
6V
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.9V
yes
Terminal Pitch :
0.5mm
Output Type :
Adjustable
Min Output Voltage :
900mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Input (Min) :
3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Control Mode :
CURRENT/VOLTAGE-MODE
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
2mm
Synchronous Rectifier :
yes
Frequency - Switching :
2.25MHz
Datasheets
TPS62170QDSGTQ1
Texas Instruments TPS62170QDSGTQ1
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments TPS62170QDSGTQ1 Overview
The Texas Instruments TPS62170QDSGTQ1 is a state-of-the-art adjustable output voltage regulator, well-suited for applications requiring efficient power management. This DC-DC Buck regulator is specifically designed to deliver up to 500mA output current. It operates over a wide input voltage range from 3V to 17V, providing versatile power solutions adaptable to various operating conditions. The compact 8-WSON package is engineered for space-constrained applications, offering a high level of integration to enhance reliability and performance. This product's ability to provide stable and efficient low-voltage power makes it an essential component in modern electronic systems, driving demand for high-volume acquisitions in business markets.