TPS40054PWPRG4
Mfr.Part #
TPS40054PWPRG4
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Number of Outputs :
1
Height :
1.2mm
Input Voltage (Min) :
8V
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
5mm
Switcher Configuration :
Push-Pull
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Output Type :
Transistor Driver
Function :
Step-Down
Width :
4.4mm
Frequency - Switching :
Up to 1MHz
Thickness :
1mm
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
35V
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Topology :
Buck
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage-Nom :
24V
Number of Pins :
16
JESD-609 Code :
e4
Operating Supply Voltage :
40V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Output Configuration :
Positive
Synchronous Rectifier :
yes
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V~40V
Number of Terminations :
16
Control Features :
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Base Part Number :
TPS40054
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 days ago)
Quiescent Current :
1.5mA
Max Frequency :
1MHz
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Duty Cycle (Max) :
94%
Output Current :
20A
Weight :
62.709145mg
Datasheets
TPS40054PWPRG4
Introducing DC DC Switching Controllers Texas Instruments TPS40054PWPRG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:TPS40054, Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, TPS40054PWPRG4 pinout, TPS40054PWPRG4 datasheet PDF, TPS40054PWPRG4 amp .Beyond DC DC Switching Controllers Texas Instruments TPS40054PWPRG4 ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.