TPS3851H30EQDRBRQ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPS3851H30EQDRBRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SON
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Supervisors
Terminal Pitch :
0.65mm
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
TPS3851H30
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Adjustable Threshold :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Threshold :
3V
Number of Channels :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Automotive, AEC-Q100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
1
Output :
Open Drain or Open Collector
Number of Voltages Monitored :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Thickness :
880μm
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Reset :
Active Low
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
8
Length :
3mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6.5V
Reset Timeout :
170ms Minimum
Width :
3mm
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Height :
1mm
Additional Feature :
THRESHOLD VOLTAGE IS 3.0V