TPS3836J25QDBVRQ1
Mfr.Part #
TPS3836J25QDBVRQ1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Stock
669
In Stock :
669
Supervisors
Max Power Dissipation :
437mW
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Height :
1.45mm
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
yes
Power Dissipation :
437mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Quiescent Current :
220nA
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Number of Terminations :
5
Series :
Automotive, AEC-Q100
Min Reset Threshold Voltage :
2.16V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Undervoltage Threshold :
2.25V
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.9mm
Operating Supply Current :
250nA
Width :
1.6mm
Max Reset Threshold Voltage :
2.3V
Max Supply Voltage :
6V
Overvoltage Threshold :
2.3V
Terminal Form :
Gull wing
Threshold Voltage :
+2.25V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Reset Timeout :
10ms Minimum
Packaging :
Cut Tape (CT)
Nominal Supply Current :
25μA
Radiation Hardening :
No
Max Supply Current :
25μA
Number of Pins :
5
Pin Count :
Mounting Type :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
1.6V
Thickness :
1.2mm