TPS3809J25DBVTG4
Mfr.Part #
TPS3809J25DBVTG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Supervisors
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.25V
Number of Voltages Monitored :
1
Thickness :
1.2mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Functions :
1
Undervoltage Threshold :
2.25V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Min Supply Voltage :
2V
Number of Channels :
Height :
1.45mm
Operating Supply Current :
9μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Reset Timeout :
120ms Minimum
Terminal Position :
Dual
Reset :
Active Low
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
437mW
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Overvoltage Threshold :
2.3V
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
Threshold Voltage :
+2.25V
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Adjustable Threshold :
No
Terminal Form :
Gull wing
Nominal Supply Current :
25μA
Supply Voltage :
2.5V
Number of Pins :
Min Reset Threshold Voltage :
2.2V
Power Dissipation :
437mW
Base Part Number :
TPS3809J25
Quiescent Current :
9μA
Lead Free :
Lead Free
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Length :
2.9mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Reset Threshold Voltage :
2.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Current :
25μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Max Supply Voltage :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm