TPS3808G18DBVTG4
Mfr.Part #
TPS3808G18DBVTG4
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-6
Supervisors
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.2mm
Number of Pins :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
1
Quiescent Current :
2.4µA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Pin Count :
6
Operating Supply Current :
2.4µA
Supply Current-Max (Isup) :
0.0057mA
Max Reset Threshold Voltage :
1.6783V
Min Supply Voltage :
1.65V
JESD-609 Code :
e4
Min Reset Threshold Voltage :
1.6616V
Overvoltage Threshold :
1.6783V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Operating Supply Voltage :
1.8V
Height :
1.45mm
Output :
Open Drain or Open Collector
Reset Timeout :
Adjustable/Selectable
Reset :
Active Low
Threshold Voltage :
+1.67V
Base Part Number :
TPS3808G18
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage :
6.5V
Length :
2.9mm
Undervoltage Threshold :
1.67V
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Voltages Monitored :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
1.6mm