TPS3806I33DBVR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPS3806I33DBVR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 2 CHANNEL SOT23-6
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Supervisors
Undervoltage Threshold :
3V
Threshold Voltage :
3
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Length :
2.9mm
Max Supply Voltage :
6V
Max Power Dissipation :
437mW
Output :
Open Drain or Open Collector
Height :
1.45mm
Number of Pins :
6
Power Dissipation :
437mW
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
2
Terminal Pitch :
0.95mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
6
Number of Voltages Monitored :
2
Quiescent Current :
3μA
Pin Count :
Reset Timeout :
5μs Typical Propagation Delay
Package / Case :
SOT-23-6
Width :
1.6mm
Thickness :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Nominal Supply Current :
4μA
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
TPS3806I33
Max Supply Current :
6µA
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Type :
Multi-Voltage Supervisor
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Overvoltage Threshold :
3.022V
Reset :
Active Low
Min Supply Voltage :
1.3V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Watchdog Timer :
No
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Adjustable Threshold :
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Current :
3μA
Weight :
36.003894mg
Additional Feature :
DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 3V
Voltage - Threshold :
3V Adj