TPME477K010R0030
Mfr.Part #
TPME477K010R0030
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
2
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Published :
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
10V
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±10%
Length :
7.3mm
Height :
4.1mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
yes
Depth :
4.3mm
Voltage - Rated AC :
10V
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Series :
TPM
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
470µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
E
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
47μA
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Datasheets
TPME477K010R0030
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPME477K010R0030 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:10V, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, TPME477K010R0030 pinout, TPME477K010R0030 datasheet PDF, TPME477K010R0030 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPME477K010R0030 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.