TPD12S521DBTRG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPD12S521DBTRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INTERFACE SPECIALIZED 38TSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Specialized
Number of Pins :
38
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Functions :
1
Min Breakdown Voltage :
9V
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Consumer IC Type :
CONSUMER CIRCUIT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Radiation Hardening :
No
Weight :
124.000814mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lead Free :
Lead Free
Width :
4.4mm
Package / Case :
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Base Part Number :
TPD12S521
Thickness :
1mm
Supply Current-Max :
0.13mA
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Height :
1.2mm
JESD-609 Code :
e4
Pin Count :
38
Length :
9.7mm
Interface :
HDMI
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply :
5V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Pitch :
0.5mm
Applications :
Number of Channels :
12
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
TPD12S521DBTRG4
Introducing Specialized Texas Instruments TPD12S521DBTRG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:38, Package / Case:38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:TPD12S521, Number of Terminations:38, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:12, TPD12S521DBTRG4 pinout, TPD12S521DBTRG4 datasheet PDF, TPD12S521DBTRG4 amp .Beyond Specialized Texas Instruments TPD12S521DBTRG4 ,we also offer DS90CR285MTDX/NOPB, USB2640I-HZH-02, LTC4316CMS#PBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.