TPA3100D2RGZT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPA3100D2RGZT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC AMP CLASS D STER 21.8W 48VQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Audio Amplifiers
Output Power :
21.8W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.5mm
Type :
Class D
Operating Supply Voltage :
24V
Number of Channels :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Width :
7mm
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Output Type :
2-Channel (Stereo)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Power Dissipation :
4.63W
Max Dual Supply Voltage :
26V
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Thickness :
900μm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply :
10V~26V
Voltage Gain :
36dB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
48
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Nominal Supply Current :
18mA
Number of Terminations :
48
Min Dual Supply Voltage :
10V
Length :
7mm
Load Impedance :
4Ohm
Feature :
Differential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Max Output Power :
21.8W
Max Output Power x Channels @ Load :
21.8W x 2 @ 8 Ω
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Base Part Number :
TPA3100
Supply Type :
Single
Number of Functions :
1
Dual Supply Voltage :
24V
Gain :
36 dB
Bandwidth :
22 kHz
Power Dissipation :
4.63W
Terminal Position :
QUAD
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
70dB
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Weight :
138.005479mg
Datasheets
TPA3100D2RGZT
Introducing Audio Amplifiers Texas Instruments TPA3100D2RGZT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Class D, Number of Channels:2, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:48, Number of Pins:48, Base Part Number:TPA3100, Gain:36 dB, Bandwidth:22 kHz, Package / Case:48-VFQFN Exposed Pad, TPA3100D2RGZT pinout, TPA3100D2RGZT datasheet PDF, TPA3100D2RGZT amp .Beyond Audio Amplifiers Texas Instruments TPA3100D2RGZT ,we also offer TPA4861DR, TDA2822D013TR, TPA3110D2PWPR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments TPA3100D2RGZT
18mA mA 22 kHz kHz 21.8W W Audio Amplifiers 1mm mm 7mm mm 4.63W W 48 pins 48-VFQFN Exposed Pad
TPA3100D2RGZT Overview
A device has been embedded in 48-VFQFN Exposed Pad .Ideally, the chip should be packaged in a Tape & Reel (TR) case.In 48 terminations, the transmission line is terminated with an impedance-matching device.Amp parts uses 2-Channel (Stereo) as Amp partss output.In terms of electrical devices, it belongs to the type Class D .In a computer or other communications device, 48 pins are pronged contacts.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount .This electrical device has a supply voltage of 10V~26V .Channels 2 are present in the device.The operation of Differential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown can be ensured.There should be no temperature increase above -40°C~85°C TA .A total of 48 pins are present in it.Amp parts is included in the TPA3100 family.This electronic part has a maximum output power of 21.8W kWh per hour.Electronic parts with Single supply types are available.
TPA3100D2RGZT Features
48-VFQFN Exposed Pad package
48 pin count
TPA3100 family
21.8W kWh per hour