TPA270RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPA270RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 270V 150A DO204AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
150A
Radiation Hardening :
No
Max Surge Current :
5mA
Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Number of Terminations :
2
Series :
TPA, TRISIL™
Case Connection :
Isolated
Peak Pulse Power :
1.7W
Operating Supply Voltage :
243V
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
25pF
Current - Hold (Ih) :
150mA
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
2
Breakdown Voltage :
270V
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
TPA
Voltage - Breakover :
360V
Terminal Form :
Wire
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Polarity :
Bidirectional
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
270V