TP050F103Z-KEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TP050F103Z-KEC
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V Y5V AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
-20% +80%
Temperature Coefficient :
Y5V F
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
F
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
No
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
TP050F103Z-KEC
10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
TP050F103Z-KEC Overview
Programs on this device are of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
TP050F103Z-KEC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V