TP-VRHP-4856-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TP-VRHP-4856-250
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 56V 250W
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Tycon Systems, Inc.
Product Category :
Current - Output (Max) :
4.46A
Size / Dimension :
7.40Lx5.90W x 1.70 H 188.0mmx149.9mmx43.2mm
Series :
TP-VRHP
Voltage - Output 1 :
56V
Voltage - Isolation :
1.5kV
Power (Watts) :
250W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
72V
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
85%
Voltage - Input (Min) :
36V