TO1301520000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TO1301520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 13P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Current :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge :
16-26 AWG
Packaging :
Bulk
Series :
TO
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Green
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Voltage :
300V
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Positions Per Level :
13
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M3
Feature :
Interlocking (Side)
Datasheets
TO1301520000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek TO1301520000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, TO1301520000G pinout, TO1301520000G datasheet PDF, TO1301520000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek TO1301520000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-26 AWG TO
TO1301520000G Overview
TO1301520000G Features
TO series
TO1301520000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TO1301520000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
TO1301510000G Amphenol Anytek 28,692 TERM BLK 13P SIDE ENTRY 5MM PCB