TN1215-800B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TN1215-800B
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 12A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs
RMS Current (Irms) :
12A
Current - Off State (Max) :
5μA
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
3
SCR Type :
Standard Recovery
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
7.6A
Hold Current :
40mA
Leakage Current (Max) :
2mA
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Voltage - Rated DC :
600V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
TN1215
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Voltage - Off State :
800V
Trigger Device Type :
SCR
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
115 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
110A 115A
Datasheets
TN1215-800B
STMicroelectronics TN1215-800B
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) 2-Termination Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
TN1215-800B Overview
RMS current describes the current's average strength, regardless of its direction, and it has RMS current (Irms) of 12A.Repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage a diode can withstand while operating in reverse-bias mode, and this device's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 800V.An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.There can be a maximum leakage current of 2mA when insulation is effective on conductors, which indicates the effectiveness of insulation.
TN1215-800B Features
its RMS current (Irms) is 12A
its current can be 40mA
its maximal leakage current can be 2mA