TN0LS24-0048P1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TN0LS24-0048P1L
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 48POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Includes :
4 pcs - 1 Connector, 1 Grommet, 1 Nut, 1 O-Ring
Product Category :
Automotive Connectors
Subcategory :
Automotive Connectors
Published :
2011
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Contact Type :
Crimp, Solder and Solder Cup
Features :
Insert Material :
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Detent Lock
Product Type :
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Brand :
Base Product Number :
TN0LS
Number of Positions :
48
Factory Lead Time :
15 Weeks
Orientation :
Series :
Trident Neptune
Pbfree Code :
yes
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TN0LS24-0048P1L
Receptacle Housing Polyamide (PA), Nylon Panel Mount -- 48 Positions Bulk Detent Lock Unshielded Contacts Not Included Trident Neptune
TN0LS24-0048P1L Overview
TN0LS24-0048P1L Features
Trident Neptune series
TN0LS24-0048P1L Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
TN0LS24-0048P1L Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT