TMS320C6202BGNZ250
Mfr.Part #
TMS320C6202BGNZ250
Package / Case
352-BBGA, FCBGA
Description
IC FIXED-POINT DSP 352-FCBGA
Stock
675
In Stock :
675
Number of Terminations :
352
Non-Volatile Memory :
External
Length :
27mm
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Interface :
McBSP
Barrel Shifter :
No
Series :
TMS320C62x
Height Seated (Max) :
2.8mm
Pin Count :
352
Number of Pins :
Base Part Number :
320C6202
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
ECCN Code :
3A991.A.2
Data Bus Width :
16b
Bit Size :
32
Supply Voltage :
1.5V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RAM Size :
384kB
Type :
FIXED POINT
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Max Supply Voltage :
3.46V
Voltage - I/O :
3.30V
Terminal Position :
BOTTOM
RAM (words) :
32768
Package / Case :
352-BBGA, FCBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Address Bus Width :
22
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Core :
1.50V
Terminal Pitch :
1mm
Min Supply Voltage :
1.43V
Weight :
3.010011g
Radiation Hardening :
No
Frequency :
250MHz