TMS320C30GEL40
Mfr.Part #
TMS320C30GEL40
Package / Case
181-BCPGA Exposed Pad
Description
IC DSP 181-CPGA
DSP (Digital Signal Processors)
Number of Bits :
32
Power Supplies :
5V
RAM Size :
8kB
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Pins :
181
On Chip Data RAM Width :
32
Number of Terminations :
181
Data Bus Width :
32b
Bit Size :
ECCN Code :
3A991.A.2
Type :
Floating Point
Interface :
Serial Port
On Chip Data RAM :
8.25kB
Memory Size :
16kB
Length :
39mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Pbfree Code :
No
Input Capacitance :
15pF
Frequency :
40MHz
Number of DMA Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Supply Voltage :
4.75V
Integrated Cache :
No
RAM (words) :
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C~85°C TC
Base Part Number :
320C30
Supply Voltage :
5V
Max Supply Voltage :
5.25V
Number of Serial I/Os :
2
Non-Volatile Memory :
ROM (16kB)
Supply Current-Max :
600mA
Pin Count :
Radiation Hardening :
Packaging :
Tray
Low Power Mode :
Series :
TMS320C3x
Package / Case :
181-BCPGA Exposed Pad
Voltage - I/O :
5.00V
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
6.22mm