TMOV20RP460M
Mfr.Part #
TMOV20RP460M
Package / Case
Disc 20mm 3-Lead
Description
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
Stock
76
In Stock :
76
Series :
iTMOV®
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
200pF
Energy :
360J
Clamping Voltage :
1.24kV
VARISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
460V
Package / Case :
Disc 20mm 3-Lead
Capacitance @ Frequency :
200pF @ 1MHz
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Published :
2011
JESD-609 Code :
e3
Maximum AC Volts :
460V
Mount :
Radial, Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
610V
Varistor Voltage (Min) :
675V
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Varistor Voltage :
750V
Feature :
Thermally Protected
Diameter :
20mm
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Varistor Voltage (Max) :
825V
Number of Terminations :
3
Datasheets
TMOV20RP460M
Introducing Littelfuse TMOV20RP460M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 20mm 3-Lead, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:3, TMOV20RP460M pinout, TMOV20RP460M datasheet PDF, TMOV20RP460M amp .Beyond Littelfuse TMOV20RP460M ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.