TMOV20R750M
Mfr.Part #
TMOV20R750M
Package / Case
Disc 20mm 3-Lead
Description
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
Product Category :
Current Rating :
100A
Feature :
Thermally Protected
Max Voltage Rating (AC) :
750V
Energy :
480J
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Bulk
Varistor Voltage :
1.2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
750V
JESD-609 Code :
e0
Capacitance @ Frequency :
175pF @ 1MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Surge Current :
10kA
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
iTMOV®
Capacitance :
175pF
HTS Code :
Max Voltage Rating (DC) :
970V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Maximum AC Volts :
750V
Varistor Voltage (Min) :
1.08kV
Package / Case :
Disc 20mm 3-Lead
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
1.32kV
Resistor Type :
VARISTOR
Clamping Voltage :
1.98kV
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
20mm
Datasheets
TMOV20R750M
Introducing Littelfuse TMOV20R750M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:3, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 20mm 3-Lead, TMOV20R750M pinout, TMOV20R750M datasheet PDF, TMOV20R750M amp .Beyond Littelfuse TMOV20R750M ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.