TMOV20R750E
Mfr.Part #
TMOV20R750E
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Voltage - Rated AC :
750V
Published :
Diameter :
20mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Disc 20mm
Clamping Voltage :
1.98kV
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance @ Frequency :
175pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (AC) :
750V
Number of Circuits :
1
Voltage - Rated DC :
1.32kV
Mount :
Radial, Through Hole
Energy :
480J
Max Voltage Rating (DC) :
970V
Lead Free :
Contains Lead
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Through Hole
Current Rating :
100A
Varistor Voltage (Min) :
1.08kV
Packaging :
Bulk
Maximum AC Volts :
750V