TMOV20R140EL2T7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMOV20R140EL2T7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
10kA
Package / Case :
Disc 20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Energy :
110J
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
Circuit DC Voltage-Max :
240V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage (Min) :
198V
Maximum AC Volts :
140V
Varistor Voltage (Typ) :
220V
Feature :
Thermally Protected
HTS Code :
Series :
TMOV®
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
VARISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage :
220V
Published :
Terminal Placement :
Radial
Capacitance @ Frequency :
1750pF @ 1MHz
Packing Method :
TR
Max Voltage Rating (DC) :
180V