TMOV14R420M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMOV14R420M
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm 3-Lead
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
300pF @ 1MHz
Max Surge Current :
6kA
Terminal Shape :
Wire
Max Voltage Rating (DC) :
560V
Voltage - Rated AC :
420V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Thermally Protected
Energy :
160J
Package / Case :
Disc 14mm 3-Lead
Number of Terminations :
3
Current Rating :
50A
Maximum AC Volts :
420V
Varistor Voltage :
680V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Clamping Voltage :
1.12kV
Capacitance :
300pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
VARISTOR
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
748V
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Radial, Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
420V
HTS Code :
Number of Circuits :
1
Diameter :
14mm
Varistor Voltage (Min) :
612V
Series :
iTMOV®
Termination :
Radial
Datasheets
TMOV14R420M
Introducing Littelfuse TMOV14R420M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 14mm 3-Lead, Number of Terminations:3, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, TMOV14R420M pinout, TMOV14R420M datasheet PDF, TMOV14R420M amp .Beyond Littelfuse TMOV14R420M ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.