TMK042CG1R5CD-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMK042CG1R5CD-W
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1.5pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
M
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
TMK042CG1R5CD-W
TAIYO YUDEN TMK042CG1R5CD-W
M 1.5pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)