TMJ212CB7225MGHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMJ212CB7225MGHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
2.2μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Multilayer :
yes
Series :
M
Surface Mount :
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
TMJ212CB7225MGHT
TAIYO YUDEN TMJ212CB7225MGHT
M 2.2μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)