TLZ33D-GS08
Mfr.Part #
TLZ33D-GS08
Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Zener Voltage :
33V
Voltage Tolerance :
3%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance-Max :
65Ohm
Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40nA @ 29.9V
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance :
65Ohm
Datasheets
TLZ33D-GS08
Vishay TLZ33D-GS08
65Ohm 33V 40nA @ 29.9V -65°C~175°C 500mW DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TLZ33D-GS08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 40nA @ 29.9V.Reverse leakage currents can reach 40nA.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
TLZ33D-GS08 Features
reverse leakage current of 40nA @ 29.9V
40nA @ 29.9V is the maximum voltage (Tol)